MEAN WELL RSP-2400-24 high-performance enclosed switching power supply
Certification
China Achievers Automation Limited certification
—— Mr. Ari Wibowo-Procurement Man
—— Mr. Ahmed Raza-Operations Dire
—— Mr. Khalid-Project Director
I'm Online Chat Now
Large Image :  MEAN WELL RSP-2400-24 high-performance enclosed switching power supply
Product Details:
Place of Origin: China
Brand Name: MEAN WELL
Certification: ATEX
Model Number: RSP-2400-24
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: Negotiate
Packaging Details: carton
Payment Terms: T/T,Alipay,Paypal
Supply Ability: 100pcs per month
Detailed Product Description
Smoothing Strategy: Low-pass And S-curve Filter Input Voltage: 24V DC
Application: Chemical And Power Plants Measuring Length: 50...7620 Mm
Switching Mode: Light/dark Switching Operating System: Windows Embedded Standard 7
Version: Snap Contact Actual Value: Negotiabled Price
Highlight:
MEAN WELL RSP-2400-24 power supply
enclosed switching power supply 2400W
Beckhoff PLC compatible power supply
Product Details:
Manufacturer : MEAN WELL
Product No. : RSP-2400-24
https://www.achievers-automation.com      More Products
Description:
The RSP-2400-24 from MEAN WELL (Meanwell) is a high-performance enclosed switching power supply engineered for industrial applications demanding reliable, high-power DC output. Delivering 2400W of maximum power at 24V DC and 100A output current, this single-output unit combines energy efficiency (up to 91%), active power factor correction (PFC), and robust protection features to excel in harsh industrial environments. Its compact 1U low-profile design, flexible control functions, and global safety certifications make it a trusted solution for factory automation, test equipment, and high-power industrial systems.
Detail:
General Product Type Enclosed Switching Power Supply
Series RSP-2400
Output Configuration Single Output
Warranty 3 Years
Input AC Input Voltage Range 180 – 264 VAC
DC Input Voltage Range 254 – 370 VDC
Input Protection Active Surge Current Limiting
Output Rated Output Voltage 24 VDC
Maximum Output Current 100 A
Maximum Output Power 2400 W
Voltage Trim Range 20 – 110% of Rated Output Voltage
Efficiency Up to 91%
Performance & Control Power Factor (PF) > 0.95 (with Active PFC)
Current Sharing Supports up to 3 Units
Control Functions Remote On/Off Control, Remote Sense
Auxiliary Output 12V DC / 0.1A (for remote control)
Alarm Signals Relay Contact & TTL Signal
Protection Protection Types Short Circuit, Overload, Over Voltage, Over Temperature, Fan Alarm
Mechanical & Thermal Cooling Method Built-in DC Fan with Speed Control
Dimensions (L x W x H) 278 mm x 177.8 mm x 63.5 mm
Net Weight Approx. 3.3 kg
Mounting Enclosed Housing (1U Low-Profile)
Environmental Operating Temperature Range -30 °C to +70 °C
Certifications Safety Standards UL 60950-1, TÜV EN 60950-1
EMC Standards EN 55022 Class B, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-4 Series
MEAN WELL RSP-2400-24  high-performance enclosed switching power supply 0
MEAN WELL RSP-2400-24  high-performance enclosed switching power supply 1
Brand
MEAN WELL RSP-2400-24  high-performance enclosed switching power supply 2
"MEAN WELL" was derived from his English dictionary
MEAN WELL RSP-2400-24  high-performance enclosed switching power supply 3
MEAN WELL RSP-2400-24  high-performance enclosed switching power supply 4
Below are the TOP BRANDS we handle in the past 12 years:
Manufacture
Products
Bently Nevada
3500 Vibration Monitoring System
3300 Proximity Probes, Sensors & Transducer Systems
ALLEN BRADLEY
Industrial Control Products
Pepperl-Fuchs
Industrial Sensors & Isolated Barrier
MTL Instruments
Isolated Barrier
Endress+Hauser
Flow, Level, Liquid Analysis Instrument
YOKOGAWA
DCS & Field Instruments & Process Analyzers
TE
Dynamic Products
Georg Fischer
Piping System
SMC
controls, process, and Industrial products
SICK
Laser Sensor
FESTO
Pneumatic & Electric Automation Product
Rosemount
Analytical Products
ASCO
Solenoid Valves
IFM
Sensors & Controllers
SCHMERSAL
Safety switches & Safety Systems
ABB
V18345 Valve Positioner
SIEMENS
PLC modules & Transmitter
FISHER
DLC3100 Digital Level Controller
TELEDYNE
Oxygen Sensor & Fuel Cell
DETCON
Gas Detection Products
HONEYWELL
Switches & Transmitter
VEGA
Level Measurement Products
AUMA
Electric Actuators and Gearboxes
YASKAWA
Industrial Ac Drives
BECKHOFF
Controllers & I/O Modules
BALLUFF
Linear Position Sensors
B&R
PLC Module
Phoenix Contact
Housing
Harting
Connector Han
FAQ of Achievers
Q:Are the Products Genuine OEM Units?
Q:How will you arrange shipment?
Q:What is the warranty of goods?
A: One-year Warranty.
Q:Which are the best-selling products?
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%