Turck NI40U-CP40-VP4X2 Inductive Block Proximity Sensor
Product Details:
Manufacturer :Turck
Product No. :NI40U-CP40-VP4X2
https://www.achievers-automation.com More Products
Description:
Detail:
| Detection Range | 40 mm |
| Body Style | Block |
| Digital Switching Output Type | PNP |
| Output Function | NO+NC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Supply Voltage | 10 → 65 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 40mm |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Width | 114mm |
| Housing Material | Plastic |
| Maximum DC Voltage | 65V |