Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch
Certification
China Achievers Automation Limited certification
—— Mr. Ari Wibowo-Procurement Man
—— Mr. Ahmed Raza-Operations Dire
—— Mr. Khalid-Project Director
I'm Online Chat Now
Large Image :  Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch
Product Details:
Place of Origin: India
Brand Name: Schmersal
Certification: ATEX
Model Number: 330-11Y-M20
Document: AB-P+F-E+H-IFM-ASCO-YOKOGAW...WA.pdf
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: Negotiation
Packaging Details: carton
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100PC
Detailed Product Description
Protection Rating: IP20 Height: 15 Mm
Housing Base: Metal Operating Voltage: 5 ... 25 V
Measuring Plate Detected: ≥ 3 MA Load: 0 ... 800 Ω
Shipping Weight: 1 Kg Standard Target Plate: 20 Mm X 20 Mm
Outputs Power: 975 MW Voltage: 17 V At 20 MA
Highlight:
Schmersal limit switch with M20 thread
330-11Y limit switch for Festo
industrial limit switch with warranty
Description:
Manufacturer : Schmersal
Product No. :330-11Y-M20
 https://www.achievers-automation.com      More Products
Reliable Industrial Component Sourcing for Enterprises
Detail:
Specification Category
Details for Schmersal M3V4D 330-11Y-M20
Product Model
M3V4D 330-11Y-M20
Manufacturer
Schmersal
Article Number (Order Number)
Working Principle
Mechanical, Slide Form, Castor
Standards Compliance
EN IEC 60947-5-1
Certifications
cULus, CCC
Number of Contacts
1 Normally Open (NO), 1 Normally Closed (NC)
Switching Principle
Snap Action
Contact Material
Silver
Thermal Test Current
6 A
Utilisation Category AC-15
230 VAC, 2.5 A
Rated Insulation Voltage (Ui)
500 V
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp)
4 kV
Bounce Duration (Maximum)
1.5 ms
Switchover Time (Maximum)
10 ms
Specification Category
Housing Material
Light-alloy diecast, paint finish
Actuating Element
Forked Roller Lever
Roller Material
Plastic
Mechanical Lifetime (Minimum)
30,000,000 operations
Contact Opening
2 x 0.5 mm
Minimum Actuating Speed
1 mm/min
Actuating Torque
0.5 Nm
Repeat Accuracy of Switching Points
0.02 mm
Termination
Screw Terminals M20 x 1.5
Cable Section (Minimum/Maximum)
1.5 mm² / 2.5 mm²
Wire Cross-Section (AWG)
13 AWG
Dimensions (Basic Component)
40 mm x 76 mm x 40 mm
Gross Weight
305 g
IP Protection Rating
IP65
Ambient Temperature Range
-30 °C to +90 °C
Shock Resistance
50 g / 6 ms
Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch 0
Brand
Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch 1
Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch 2
Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch 3
Below are the TOP BRANDS we handle in the past 14 years:
Schmersal 330-11Y-M20 Limit Switch 4
FAQ of Achievers
Q:Are the Products Genuine OEM Units?
Q:How will you arrange shipment?
Q:What is the warranty of goods?
A: One-year Warranty.
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this product
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%