HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA
Certification
China Achievers Automation Limited certification
—— Mr. Ari Wibowo-Procurement Man
—— Mr. Ahmed Raza-Operations Dire
—— Mr. Khalid-Project Director
I'm Online Chat Now
Large Image :  HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA
Product Details:
Place of Origin: Germany
Brand Name: HYDAC
Model Number: HDA4445-A-400-000
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: Price Negotiable
Packaging Details: carton
Delivery Time: 1-2 weeks
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100pcs per month
Detailed Product Description
Switching Function: Normally Open (NO) Rohs Compliance: COMPLIANT
Wire Diameter: 0.98 Mm ... 1 Mm Model Type: Transducer
Temperature Range: 0 - 60°C Sealing Principle: Soft
Highlight:
HYDAC pressure transmitter 0-400 bar
4-20 mA pressure sensor with warranty
Festo cylinder compatible pressure transmitter
HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter
Description:
Manufacturer : HYDAC
Product No. :HDA4445-A-400-000
https://www.achievers-automation.com      More Products
The HYDAC HDA 4445 series pressure transmitter is designed for industrial and mobile hydraulic applications requiring a robust and reliable sensor. It features a stainless steel measuring cell with a thin-film strain gauge, ensuring high accuracy and excellent long-term stability. This specific model, HDA4445-A-400-000, measures absolute pressure and provides a standard 4 to 20 mA analog output signal. Its compact design and high protection rating make it suitable for demanding environments.
 Detail:
Series     HDA 4400
Pressure Range      0 … 400 bar
Output Signal      4 … 20 mA (2-wire)
Accuracy (Typ.)     ≤ ±0.5 % FS
Accuracy (Max.)      ≤ ±1.0 % FS
Electrical Connection      M12x1 connector, 4-pole
Supply Voltage     8 … 30 V DC
Pressure Connection     G1/4 A DIN 3852 (Male)
HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA 0
HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA 1
Brand
HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA 2
Company Introduction:
HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA 3
 HYDAC HDA4445-A-400-000 Pressure Transmitter 0-400 bar 4-20 mA 4
Below are the TOP BRANDS we handle in the past 12 years:
Manufacture
Products
Bently Nevada
3500 Vibration Monitoring System
3300 Proximity Probes, Sensors & Transducer Systems
ALLEN BRADLEY
Industrial Control Products
Pepperl-Fuchs
Industrial Sensors & Isolated Barrier
MTL Instruments
Isolated Barrier
Endress+Hauser
Flow, Level, Liquid Analysis Instrument
YOKOGAWA
DCS & Field Instruments & Process Analyzers
TE
Dynamic Products
Georg Fischer
Piping System
SMC
controls, process, and Industrial products
SICK
Laser Sensor
FESTO
Pneumatic & Electric Automation Product
Rosemount
Analytical Products
ASCO
Solenoid Valves
IFM
Sensors & Controllers
SCHMERSAL
Safety switches & Safety Systems
ABB
V18345 Valve Positioner
SIEMENS
PLC modules & Transmitter
FISHER
DLC3100 Digital Level Controller
TELEDYNE
Oxygen Sensor & Fuel Cell
DETCON
Gas Detection Products
HONEYWELL
Switches & Transmitter
VEGA
Level Measurement Products
AUMA
Electric Actuators and Gearboxes
YASKAWA
Industrial Ac Drives
BECKHOFF
Controllers & I/O Modules
BALLUFF
Linear Position Sensors
B&R
PLC Module
Phoenix Contact
Housing
Harting
Connector Han
For more product details, please visit our website: www.achievers-automation.com
FAQ of Achievers
Q:Are the Products Genuine OEM Units?
Q:How will you arrange shipment?
Q:What is the warranty of goods?
A: One-year Warranty.
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%